day-bank
27 مرداد 1401 - 12:55

عضو کمیسیون صنایع مجلس: فساد و مافیا در صنعت خودرو نتیجه تصدی‌گری دولت است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وجود فساد و مافیا در صنعت خودرو، فولاد و پتروشیمی نتیجه تصدی‌گری بیجای دولتی‌ها است.

- اخبار استانها -به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، لطف‌الله سیاهکلی ظهر امروز در نشست با مدیران تشکل‌های مردم‌نهاد استان قزوین که در سالن جلسات مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد، با اشاره به حمایت قانونی اندک از این تشکل‌ها و سمن‌ها اظهار داشت: هر چقدر تصدی‌گری را از دولت گرفته و به نهادها و تشکل‌های مردمی بدهیم، کارها سریع‌تر و قوی‌تر اجرا می‌شود.

خبرگزاری تسنیمقزوینقزوینوی ورود دولت برای اجرای طرح‌های اقتصادی و اجتماعی را فسادزا و رانت‌زا دانست و گفت: علاوه بر ایجاد رانت و فساد تجربه نشان داده که دستگاه‌های دولتی چنین طرح‌های را خیلی‌کند اجرا می‌کنند؛ در حالی که وقتی اجرای طرح‌ها به مجموعه‌های مردمی و بخش خصوصی سپرده می‌‌شود، سرعت اجرا چندبرابر می‌شود و با این حال اصرار به تصدی‌گری عقلانی نیست.

سیاهکلی اضافه کرد: با توجه به مصلحت کشور تصدی‌گری‌ در حوزه‌های امنیتی، نظامی و تعیین سیاست‌های اداره کشور در انحصار حاکمیت و دولت است، اما لزومی ندارد که در سایر عرصه‌های تصدی‌گری داشته باشیم و در این حوزه باید اجرای پروژه‌ها و طرح‌ها را به سمن‌ها و تشکل‌ها واگذار کنیم.

وی وجود فساد و مافیا در صنعت خودرو، فولاد و پتروشیمی را نتیجه تصدی‌گری بیجای دولتی‌ها دانست و ادامه داد: چون دولت در این حوزه‌ها متخصص نیست و منابع مالی کافی هم در اختیار ندارد، به همین خاطر نمی‌تواند این صنایع را با کیفیت مناسب اداره کند و به همین خاطر در دهه‌های اخیر از مدیریت دولتی در صنایع خودرو و فولاد آسیب دیدیم.

صنعت خودرو و چند «نمایشگاه نمایشی»نبود خودرو اقتصادی روی خط تولید یکی از نقایص صنعت خودروسازی کشور استبورس کالا، راه نجات صنعت خودرو / خریداران قلابی خودرو غزل خداحافظی را بخوانندصنعت خودرو و چند «نمایشگاه نمایشی»

صنعت خودرو و چند «نمایشگاه نمایشی»نبود خودرو اقتصادی روی خط تولید یکی از نقایص صنعت خودروسازی کشور است

نبود خودرو اقتصادی روی خط تولید یکی از نقایص صنعت خودروسازی کشور استبورس کالا، راه نجات صنعت خودرو / خریداران قلابی خودرو غزل خداحافظی را بخوانند

بورس کالا، راه نجات صنعت خودرو / خریداران قلابی خودرو غزل خداحافظی را بخوانندنماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب قانون جدید برای ساماندهی فعالیت‌های تشکل‌های مردم‌نهاد گفت: با توجه به اینکه برای تصویب قانون در مجلس کمتر از نظر نخبگان و متخصصان بهره می‌بریم، بنابراین قوانین ما اشکالات زیادی دارند و به همین خاطر سازمان‌های مردم‌نهاد می‌خواهیم که نظرات خود برای اصلاح این قانون جدید را در اختیار ما بگذارند.

سیاهکلی افزود: برای اینکه سمن‌ها بتوانند کمک‌حال دولت برای اجرای طرح‌های مختلف شوند، باید نقش آنها در اجرای طرح‌های مختلف دولتی تعریف شده و به نوعی جزوی از دولت شوند. ضمن اینکه سمن‌ها باید آماده قبول مسئولیت برای اجرای طرح‌های بزرگ شوند و فقط به اجرای طرح‌های دلخواه و مد نظر خود فکر نکنند.

وی مطالبه‌گری را عامل رشد و پیشرفت سمن‌ها و تشکل‌های مردمی دانست و ادامه داد: دغدغه‌مندی و طرح این دغدغه‌ها از سوی سمن‌ها کافی نیست و باید این تشکل‌ها با جسارت از مسئولان مطالبه‌گری کنند و مدیران هم باید همواره پیگیر تحقق این مطالبات باشند.

انتهای پیام/ی

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 614681